Projekt The Rolling Stone Charts tumači se kao izazov autoritetu magazina Billboard, a temelji se na mjerenju agencije AplhaData u koju je prošle godine uložio vlasnik Rolling Stonea.
Podaci mjeranja popularnosti svrstani su u četiri različita charta. Screenshot: Internetske stranice magazina Rolling Stone
Magazin The Rolling Stone je ovoga utorka lansirao vlastito mjerenje popularnosti koje bi se trebalo ažurirati na dnevnoj bazi, a obuhvatit će pet različitih lista objedinjenih pod nazivom The Rolling Stone Charts. Podaci za liste popularnosti dolazit će s područja Sjedinjenih Država, a zasnovat će se na podacima koje će glazbenog analitičkog servisa AlphaData. Radi se o listama The Rolling Stone Top 100 Songs, The Rolling Stone Top 200 Albums, The Rolling Stone Artists 500, The Rolling Stone Trending 25 i The Rolling Stone Breakthrough 25. Liste se objavljuju s oznakom beta faze.
Metodologija mjerenja obuhvatit će, između ostaloga, niz podataka o fizičkoj i digitalnoj prodaji albuma i pjesama, jednako kao i broj streamanja djela pojedinih izvođača. Detaljna pravila objavljena su na stranicama magazina.
Lil Nas X se našao na prvome mjestu liste pjesama magazina The Rolling Stone sa singlom ‘Old Town Road’. Foto: Twitter profil Lil Nas X
Formati dvaju glavnih lista identični su službenim američkim listama popularnosti koje svakoga tjedna objavljuje Billboard. Radi se o dvjema najutjecajnijim top-listama na svijetu – Hot 100 i Billboard 200. Podatke službenih američkih lista kompilira agencija Nielsen Music. Billboard ima listu Artist 100, ali i još niz žanrovskih i fenomenoloških mjerenja poput, primjerice, Social 50 koja mjeri popularnost izvođača i njihovih djela u virtualnom prostoru društvenih mreža.
‘Naš cilj je odražavati pravi utjecaj glazbe, slaviti umjetnike koji najviše zaslužuju pažnju i bolje definirati što to zapravo znači biti broj jedan’, navodi se u obavijesti objavljenoj na internetskom portalu magazina Rolling Stone. Dodaje se kako se ‘praktično svaka metrika u zabavi prijavljuje na fiksnoj tjednoj osnovi, koja je zastarjela u odnosu na stvarne trendove korisnika’. Uredništvo magazina će, bez imalo ustručavanja, ustvrditi kako nudi ‘dublji, detaljniji uvid u glazbu negoli je ikada bila dostupna javnosti’ i obećava fokus ‘na metrike koje najviše odražavaju trenutne navike slušanja’.
U ovim samohvalama, međutim, kriju se upozorenja na oprez. Jer diskurs objave i korištenje gradacija u opisu vlastitog proizvoda (‘dublji, detaljnniji, no što je ikad’) prije zvuče kao bacanje rukavice u izazov autoritetu magazina Billboard. Uz to, sama činjenica da postoji cijeli niz metrika koje nas na dnevnoj razini obavještavaju o popularnosti pjesama ili albuma i do kojih je lako doći, govori kako stvari ipak stoje malo drugačije. Streaming servisi Spotify i Apple Music, naime, donose ozbiljne liste mjerenja koje se – za različite teritorije i globalno – ažuriraju na dnevnoj razini. Globalni radio Beats 1, primjerice, donosi dnevni radijski Chart u kojemu Brooke Reese izlistava 20 globalno najstreamanijih pjesama s Appleova servisa.
Billboard je prije koju godinu lansirao trenutno mjerenje popularnosti na osnovi podataka s Twittera, ali se nije pokazalo dugoročno uspješnim projektom.
Chris Brown se našao na prvome mjestu liste albuma novooformljenog charta albuma magazina Rolling Stone s albumom ‘Indigo’. Foto: Facebook Fan page Chris Brown
Lansiranje lista magazina Rolling Stone uslijedilo je nakon strateškog ulaganja kompanije Penske Media Corporation (vlasnik magazina Variety i Rolling Stone) u servis BuzzAngle Music. BuzzAngle Music je današnji AlphaData, a priča se odvijala u trenucima kada je u kompaniji Billboard-Hollywood Media Group planula afera oko poslovne kulture. The New York Times je prošloga srpnja izvjestio o narušenim međuljudskim odnosima i prenio različita razmišljanja o tome u kojemu smjeru – imageom i uredničkom politikom – ide Billboard.
Veteran glazbenog managementa Allen Kovac – među čijim klijentima su bili Bee Gees, Blondie i Moetley Crue – tada je njujorškom dnevniku izjavio kako je Billboard ‘više postao magazinom People u industriji umjesto da budu biblijom industrije’. Ipak, ‘ništa do sada nije dokinulo liste magazina Billboard kao osnovnog arbitra popularnosti’, rekao je Timesu Larry Miller, izvanredni profesor glazbenog poslovanja na školi Steinhardt Sveučilišta New York. ‘Diskografima je i dalje najvažnije da imaju izdanja s prvoga mjesta lista magazina Billboard’, istaknuo je i dodao da ‘premda na poslovnim ručkovima ili na piću izvršni direktori možda razgovaraju o podacima sa Spotifyja, chart magazina Billboard ostaje na vrhu utjecaja’. A time i osnovnim mjerilom koji u poslovnom svijetu najviše znači.
Magazin Billboard je Music Popularity Chart lansirao 1940. godine. Screenshot: Stranica mjerenja popularnosti magazina Billboard iz 1942. godine
Prema podacima američke analitičke kompanije comScore, internetske stranice magazina Billboard u 2017. godini je u Sjedinjenim Državama privuklo prosječno 15,3 milijuna posjetitelja mjesečno što je bilo više od internetskih stranica magazina Rolling Stone. Izraelsko-britanska analitička kompanija SimilarWeb, međutim, iznosi podatak kako je Billboard ove godine dramatično pao po posjećenosti i na listi internetskih mjesta posvećenih glazbi smjestio se za tri pozicije iza Rolling Stonea. Prema toj listi, najposjećenije internetsko mjesto posvećeno glazbi je Spotify, a odmah iza njega su SoundCloud i Discogs. Najposjećenije radijske glazbene stranice su one američkog javnog radijskog servisa NPR.
Billboard je ove godine najavio lansiranje svjetske liste popularnosti The Global 100, koje bi trebalo donijeti rezultate mjerenja popularnosti na svim kontinentima zajedno. Svoje prvo mjerenje popularnosti – koje se pojavilo pod nazivom hit parade – magazin je objavio 1934. godine, a prvi Music Popularity Chart publiciran je 1940. godine.
Goran Komerički