Poslovni magazin Fast Company koji piše o dizajnu, novim tehnologijama i novim poslovnim modelima, objavio je top-listu trenutačno najinovativnijih kompanija koje pomažu u prezentaciji i popularizaciji glazbenika i glazbe same.
Na deseto su mjesto smjestili YouTube jer, obrazlažu, raste i razvija se. Prošle su godine održali prvu dodjelu nagrada za najuspješnije videospotove, kad je o glazbi riječ, a odnedavno nisu samo platforma na kojoj se glazbenici mogu promovirati, već i plaćaju glazbenicima koji koriste YouTube. Prošle su godine isplatili više od milijardu dolara.
Na devetom je mjestu Ultra Music Festival, kojem, doduše, prvi put od osnutka 1999. godine, prijeti ukidanje zbog nemilih događaja na ovogodišnjem izdanju u Miamiju, no prošle se godine proširio i na nekoliko lokacija u svijetu – u Čile, Južnu Afriku i – Hrvatsku, na mjesta gdje je elektronička i dance glazba i popularnija nego u SAD-u.
Soundcloud, u osnovi besplatna platforma za predstavljanje glazbe, na osmom je mjestu jer je uspješno ponudio verziju koja se naplaćuje a korisnicima nudi više mogućnosti pri prezentaciji sadržaja.
Kompanija, odnosno nezavisna etiketa Macklemore LLC je sedma jer su unatoč velikom uspjehu uspjeli zadržati kontrolu nad svojim pjesmama, a dogovoriti uspješnu distribuciju u cijelom svijetu.
VEVO je još jedan uspješan video servis koji se sve više odvaja od YouTubea i prije svega vrlo uspješnoj mobilnoj aplikaciji ostvaruje odlične rezultate – više od pet milijardi pregleda videospotova mjesečno.
Mala etiketa Mad Decent postala je senzacija preko noći jer je, doduše ne njihovom zaslugom, Baauerova pjesma “Harlem Shake” zahvaljujući viralnim filmićima prodana u više od milijun primjeraka, završila je na vrhu billboardove top-liste, unatoč tome što je pjesma u bočetku ponuđena za besplatno skidanje.
Spotify, servis za preslušavanje glazbe, uspio je nagovoriti više od dvadeset pet milijuna ljudi da plati mjesečnu pretplatu za preslušavanje glazbe – zato je na trećem mjestu top-liste najinovativnijih kompanija koje se bave glazbom, kažu časopisu Fast Company.
Jedina velika diskografska kuća na popisu je Columbia Records, jer su, kažu, prošle godine uspješno odradili iznenadno objavljivanje novog Beyonceinog albuma i priredili su vrlo uspješnu kampanju za novi album Daft Punk.
Na drugom je mjestu kompanija YY koja se bavi distribucijom glazbe za karaoke, a na vrhu je Shazam, program, odnosno aplikacija za prepoznavanje glazbe.
The World’s Top 10 Most Innovative Companies In Music by Fast Company Staff via @FastCompany #FCMostInnovative http://t.co/wPmGauYk8b
— Airplay Radio Chart (@AirplayChart) April 9, 2014