Godina koja je iza nas donijela je izrazito bogatstvo na svjetsku glazbenu scenu. Mnoštvo žanrova, mješavina žanrova, novih i dobro nam znanih imena sa svojim je radovima prodefiliralo listama popularnosti, streaming servisima, svjetskim pozornicama, specijaliziranim internetskim kanalima, različitim medijskim platformama i radijskim eterom. Čini se kako nikada nismo imali toliko mnogo toga na pladnju za vlastito uživanje u pjesmama i albumima kao što je bilo prošle godine. Konceptualni albumi, ploče veterana koji su nam se ponovno ukazali, imena koja su se tek pojavila i izvođači na koje smo navikli da donose razinu kvalitete koja ostaje za sva vremena. Bilo je tu egzistencijalnih propitivanja, oproštajnih ploča, break-up albuma, angažiranih i socijalno motiviranih kolekcija pjesama, albuma sreće i ljubavnih pjesama. No, u gustoj šumi popularne glazbe, potrebno je potražiti drva i pladanj učiniti što ukusnijim. Zato vam, za kraj ovoga jednogosišnjeg razdoblja večeras nudimo popise odabranih albuma svjetskih medijskih glazbenih autoriteta. Ovoga tjedna s nama su, zato, odabiri britanskog New Musical Expressa, američkog magazina Billboard i sve-svjetskog portala Metacritic.
NME postoji od 1952. godine i prvi je britanski glazbeni magazin koji je objavio top-listu singlova. Danas postoji u pisanom i izdanju na internetu, a u veljači ove godine, kao besplatna publikacija, ostvario rekordan broj distribuiranih odštampanih primjeraka – njih 307 217 kopija po tjednu. Autorski odabiri najboljih izvođača i albuma po izboru novinara NME-ja često su bili kontroverzni, a evo koje su albume proglasili najboljima u 2016. godini:
- Kaytranada – 99.9%
Album ‘99% – You’re the One’ koji potpisuje haićansko-kanadski glazbenik, producent i DJ elektroničke glazbe po imenu Kaytranada našao se na petom mjestu liste najboljih albuma prema izboru britanskog magazina NME-ja. Na ploči gostuju i Craig David za kojega su kritičari izjavili da zvuči najbolje dosad, jednako kao i Anderson .Paak u pjesmi Glowed Up. Iz ljubavi prema hip-hopu-u, rnb-ju i glazbi kasnih osamdesetih, Kaytranada je izgradio svoj jedinstveni stil po kojem se prepoznaje u svijetu elektroničke glazbe. U fokusu debi izdanja “99.9%”, koji je objavljen za diskografsku kuću XL Recordings, su vesele melodije i dobre funky bas linije.
- Skepta – Konnichiwa
Grime zajednica imala je razlog za sreću i ponos kada je Skepta ove godine osvojio nagradu Mercury i to kada se očekivalo kako će priznanje otići albumu ‘Blackstar’ Davida Bowieja.
Nagrađen je za svoj politički obojen album ‘Konnichiwa’ koji donosi teme o njegovoj frustriranosti vezanoj za policijsko uznemiravanje. Jednako tako, na njemu Skepta upućuje oštru kritiku britanskim političarima. I ne samo to, nagrada Mercury pokazuje kako je grime kao žanr i dalje živ i izdržljiv i kako u Skepti ima jednoga od značajnijih predstavnika. ”Pomislio sam, napravimo to za sebe. Sve ove pjesme smo napravili bez nekog labela. Napravili smo to za nas, ali cijenimo ljubav”, izjavio je umjetnik opisujući način na koji je skladao materijal za ovaj album. Upravo je to razlog zašto je magazin NME ploču Konnichiwa stavio na visoko četvrto mjesto albuma godine.
- Christine And The Queens – Chaleur Humaine
Ona u svojoj pojavnosti kombinira gotovo sve – glazbu, performans, umjetnički video, slikanje i fotografiju. Talentirana 27-godišnja francuskinja Héloïse Letissier odnosno Christine and The Queens potpisuje album Chaleur Humaine koji se našao na trećem mjestu liste najboljih albuma u prošloj godini prema izboru magazinu NME. Karizma koju donosi na pozornicu pomogla joj je da je i svijet upozna malo bolje. Magičan trenutak dogodio se na festivalu Glastonbury, a ono što ju je vinulo u vrh, osim njezinog specifičnog nastupa, je i aktualni album. Sofisticiran i senzibilan poput pravog francuskog proizvoda, podvući će redakcija britanskog magazina uz konstataciju kako ona ipak trenutno živi u Engleskoj. “Kada sam bila mlađa, nisam mislila da ću se u životu baviti glazbom. Nije to bila moja sudbina. Željela sam biti kazališna redateljica, ali onda su stvari krenule nizbrdo. Prekinula sam vezu i sve se urušilo. Odjednom više nisam znala što da radim. Morala sam pobjeći iz Francuske pa sam preselila u London”, govori danas Héloïse.
Još za vrijeme studija Héloïse se često družila s transrodnim osobama i drag queenovima koji su joj bili nepresušni izvor inspiracije, ali i nezaobilazna glazbena pratnja na koncertima. Odatle dolazi i dio imena njezina benda (the Queens). Héloïse kao svoje kreativne uzore navodi pop i rock ikone Michaela Jacksona i Davida Bowieja, čiji se utjecaj, osim u glazbi i scenskim nastupima, ponajviše osjeća u androginoj estetici koju njeguje osebujna mlada umjetnica. Njezin alter ego Christine predstavlja protutežu klišeiziranoj slici lijepih pop zvjezdica i želi da je javnost doživljava tek kao “siluetu, neku prisutnost”, a ne kao pjevačicu.
- Kanye West – The Life Of Pablo
Izlazak svakog novog albuma Kanye Westa je popkulturni događaj, a ‘The Life of Pablo’ također je bio popraćenim velikim interesom. Svega je tu bilo. Četiri promjene naziva ploče i njezine naslovnice, miksanja i snimanja pjesama u zadnjoj minuti i promjena liste pjesma kad je album već trebao izaći. A tu je bio i nevjerojatan događaj u Madison Square Gardenu koji se prenosio u kinima širom svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. ‘The Life of Pablo’ preslušan je nevjerojatnih 250 milijuna puta na platformi Tidal u svega nekoliko dana, a magazin NME smjestio ga je na drugo mjesto najboljih albuma u prošloj godini. Pohvaljen je zbog svoje perfekcije, ali i impulzivnosti, a Kanye West je opisan kao čovjek koji stalno redefinira neke glazbene pojmove. Priča oko Taylor Swift stavila ga je, pak, u središte medijskog izvještavanja, a on je opet pokazao kako je i s ovim albumom bio i ostao – Kanye.
- The 1975 – I Like It When You Sleep For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It
Kada odlučite albumu dati dugačko ime poput – I Like It When You Sleep For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It – riskirate da vas glazbena publika i kritika neće shvatiti za ozbiljno. No, njima se dogodilo upravo suprotno. Manchesterska grupa The 1975. objavila je svoj drugi album i poručila kako svijetu treba takva ploča. Očito su bili u pravu, jer je album poharao top liste s obje strane Atlantika. I ne samo to, osim dugačkog naslova, isporučili su i punih 17 pjesama u sveukupnom trajanju od epske 74 minute. Album donosi refleksiju onoga što njihov frontman Matt Hely jest – prenosi magazin NME – egomanijak, i introvertan populist koji je istovremeno pretenciozan i nesiguran, ali i željan pažnje. The 1975 su prije tri godine skrenuli pažnju na sebe na matičnom tržištu debitiravši na prvom mjestu nacionalne top liste albuma kojeg su ukupno prodali u preko 400 tisuća primjeraka, a ploča ‘ I Like It When You Sleep For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It’ je proglašena najboljom u 2016. godini prema odabiru redakcije maagzina NME.
Slogan internetskog agregata Metacritic je “We deal with criticism”, a njegovo postojanje donosi najbolji pregled najcjenjennijih naslova u svijetu svjetske kritičke riječi. Uz glazbene albume, Metacritic sakuplja kritike igara, filmova, televizijskih emisija i DVD-a i rangira ih prema ukupnom zbroju ocjena kritičara različitih svjetskih medija. Metacritic je u vlasništvu američkog CBA-a, a postoji od 1999. godine. Evo kako izgleda lista najcjenjenih albuma u svijetu, prema mjerenju koje je obavio Metacritic:
- Chance The Rapper – Coloring Book
Premda je pred njim tek objavljivanje jednog ozbiljnog samostalnog albuma, Chance the Rapper iz Chicaga može se svrstati u najperspektivnije hip hop izvođače desetljeća. Njegov treći mixtape ‘Coloring Book’ njegov je najuspješniji do sada i uključuje gostovanje njegove grupe The Social Experiment s kojom je 2015. Godine objavio album ‘Surf’. Rapper rođen 1993. godine pridonio je stvaranju povijesti u svijetu glazbe u trenutku kada se izborio da albumi dostupni isključivo na streaming servisima mogu biti nominirani za nagradu Grammy. Velika godina je za Chancea – album, svjetska turneja, nastupi na svim mogućim televizijskim showovima, nastup u Bijeloj kući, odlazak na biračka mjesta sa tisućama fanova nakon koncerta i brojni modni angažmani. Sve to zajedno podvučeno je i sjajnim glazbenim kritikama tako da je ‘Coloring Book’, prema mjerenju Metacritica, zauzeo peto mjesto najcjenjenijih radova u godini koja je iza nas.
- A Tribe Called Quest – We Got It From Here…Thank You 4 Your Service
Novi album hip hop grupe A Tribe Called Quest dobio je visoke ocjene publike i kritike, a prestižni The New York Times stavio je album na treće mjesto najboljih albuma objavljenih u 2016. godina, odmah nakon ‘Lemonade’ Beyonce i ‘Blackstar’ Davida Bowieja. Metacritic ga je, pak, smjestio na četvrtu poziciju zbrajajući glazbene kritike u medijima širom svijeta. Q-Tip, Phife Dawg (koji je preminuo 22.ožujka), Ali Shaheed Muhammad i Jarobi White su u devedesetima zauvijek promijenili urbanu scenu, a sada su – prvi puta nakon 18 godina – zajednički pripremili novi studijski album “We Got It From Here… Thank You 4 Your Service”. “Nakon što smo napustili satirički sitcom 30 Rock osjetio sam potrebu, svi smo osjetili, da se sastanemo ponovo u studiju”, napisao je Q-Tip, “sabrali smo se među sobom i zajedno s Bustom (Rhymesom) i (Consequenceom) završili ono što će biti posljednji album grupe ‘A Tribe Called Quest’.’
- Leonard Cohen – You Want It Darker
Kao i neki drugi albumi s ove liste – poput “Blackstara” Davida Bowieja ili “Skeleton Tree” Nicka Cavea – i “You Want It Darker” Leonarda Cohena za glavnu preokupaciju imao je mirenje sa smrću. Smrt na “You Want It Darker” Cohenu dolazi poput nekog poznanika, čovjeka kojega se dugo čekalo. Leonard Cohen je svoj novi album ‘You Want It Darker’ promovirao u Los Angelesu i pritom održao malo konfrenciju za novinare. Nakon što se njegova izjava kako je spreman umrijeti proširila svijetom, Cohen je baš na promociji objasnio kako se zapravo šalio. No, novinari su u njegovim stihovima na novom albumu pronašli dosta toga sudbinskog i duhovnog. A onda se, znamo, život poigrao i donio tugu u njegovu obitelj. Ipak, iza njega je ostao sjajan materijal koji pokazuje vrlo moćan i sugestivan vokal kanadskog pjesnika. Prema zbroju ocjena svjetske kritike, “You Want It Darker” se našao na trećem mjestu najboljih albuma godine.
2.Beyonce – Lemonade
Kada se pojavila u poluvremenu Superbowla odjevena poput crne pantere i izvodeći svoj novi singl Formation, Beyonce je zasjenila glavne zvijezde tog događaja, grupu Coldplay. Istovremeno je pokazala u kojem će smjeru ići njezin novi album. Sudeći po kritikama koje je dobila od najutjecajnijih medija, “Lemonade” je možda i najbolje njezino izdanje u karijeri. The Telegraph je dao albumu najveću ocjenu i napisao kako je Beyonce dokazala da je tanka linija između ljubavi i mržnje. Pohvalili su njezine političke teme i naglasili da se radi o njenom najsnažnijem albumu. Magazin Time je pozdravio ‘Lemonade’ i napisao: “Pjesme s albuma su svježe, ali u isto vrijeme jako poznate, prenaglašene i intimne. Politički angažirani tekstovi, sirove emocije, ljutnja, bijes, osveta i ljubav prožeti su kroz 12 pjesama koje nam je Beyonce ponudila. Riječ je o konceptualnom projektu, temeljenom na putovanju samospoznaje i izlječenja i njezinom drugom vizualnom albumu.’ Ploča ‘Lemonade’ je druga po rangu svjetske glazbene kritike u prošloj godini.
1.Nick Cave And The Bad Seeds – Skeleton Tree
“Skeleton Tree” je 16. studijski album osebujnog mračnog australskog glazbenika i prvi album koji je objavljen nakon što su Nick Cave i njegova obitelj prošle godine doživjeli veliku tragediju – smrt sina. Premda je snimanje albuma počelo prije tragedije, teško je ne osjetiti emotivne turbulencije i raspadanje na emotivnoj razini. Mračan, težak, iskren, intezivan, ovaj album zvuči kao istinski prenesena bol. Nick Cave izravno se obračunava s onime s čime je bio primoran suočiti se. Pokušava se s time pomiriti i nastaviti taj život s velikim neizbrisivim ožiljkom. Dok slušate njegove stihove osjećate knedlu u grlu i stezanje srca. Ni približno toliko koliko je imao sam Cave dok je snimao album koji je, prema mjerenju internetskog agregata Metacritic, postao najboljim albumom 2016. godine u svijetu glazbene kritike.
Jeste li znali da je američki magazin Billboard osnovan još 1894. Godine kao publikacija specijalizirana za reklamne plakate? Mijenjajući se, s nizom godina, Billboard je postao glasilom američke glazbene industrije i neospornim autoritetom u novinarskom svijetu glazbenog poslovanja. Najpoznatiji po svojim mjerenjima popularnosti – među kojima se ističu liste Hot 100 i Billboard 200 – Billboard ovih dana ostvaruje prodaju od 17 tisuća primjeraka magazina tjedno i brojku od 15,2 milijuna jedinstvenih posjetitelja svojih internetskih stranica mjesečno. Billboard je, uz liste popularnosti temeljene na brojkama o prodaji, streamanju, emitiranju i internetskom prometu glazbenih radova, objavio i autorsku listu najboljih albuma prema izboru redakcije:
- Frank Ocean – Blonde
Na novi album Franka Oceana čekalo se jako dugo, a on sam je uspio naljutiti svoje obožavatelje neprestanim promjenama datuma njegova izlaska. A onda se dogodilo neočekivano, u dva dana objavio je čak dva izdanja. Vizualni album ‘Endless’ je bio samo priprema za ‘Blonde’, a ‘Blonde’ je osvojio kritiku i publiku. Posve je drugačiji od Grammyjem nagrađene ploče “Channel Orange“, jer je ovdje je riječ o minimalističkom zvuku R&B-ja u kojemu emocije – a ne aranžmani i produkcija – imaju glavnu riječ. Jednostavan je i nenametljiv, ali pun zvjezdanih gostiju poput Beyonce, Kanye Westa ili Briana Eno. Sve zajedno dovelo ga je na visoko peto mjesto najboljih albuma u 2016. prema izboru magazina Billboard.
- David Bowie – Blackstar
Prošla 2016. godina ostat će zauvijek zavijena u crno. Tugom će je se prisjetiti svi ljubitelji glazbe i umjetnosti, jer nam je uzela toliko velikih stvaratelja. Bila je to crna godina poput crne zvijezde. One s naslovnice albuma Davida Bowieja. “Uvijek je činio što je želio. A želio je ovo napraviti na svoj način, na najbolji način. Njegova smrt nije ništa drugačija od njegovog života. Napravio je ‘Blackstar’ za nas, kao svoj poklon za oproštaj”, izjavio je producent albuma Tony Visconti i istaknuo kako je na zvuk ploče utjecao album ‘To Pimp A Butterfly’ Kendricka Lamara. ‘Blackstar’ će se definitivno upisati u glazbenu povijest kao posljednji album glazbenog genijalca i vizionara, čovjeka koji je uvijek bio ispred svoga vremena i umjetnika s najvećim utjecajem na modu ikada. To je i razlog zašto je na četvrtom mjestu autorskog odabira najboljih albuma magazina Billboard.
- Chance the Rapper – Coloring Book
Repera Chancellora Benneta poznatijeg pod umjetničkim imenom Chance the Rapper mnogi smatraju najtalentiranijim reperom njegove generacije i svojevrsnim pionirom u glazbenoj industriji. Njegov mixtape “Coloring Book” jedan je od najbolje ocjenjenih radova godine, a debitirao je i na osmom mjestu liste Billboard 200. To je prvi streaming-only album koji je dospio na tu prestižnu listu. I začudo, Chance je svoj uspjeh postigao bez pomoći diskografske kuće. Odbio je ponude mnogih zainteresiranih te se za svoj razvoj i rast popularnosti oslonio na usmenu predaju i svoj profil na SoundCloudu.
Njegova karijera je službeno počela objavom pjesme “Windows” s kojom je privukao pažnju hip-hop scene u Chicagu te je nakon toga sljedećih osam mjeseci marljivo radio na prvom mixtapeu. Kada je “10 Day” konačno objavljen u travnju 2012. godine, putem stranice DatPiff skinut je preko 400 tisuća puta rezultirajući stvaranjem cijelog plemena pratitelja. Samo nekoliko mjeseci nakon toga, Childish Gambino pozvao ga je da mu bude gost na pjesmi “They Don’t Like Me” čineći ga još vidljivijim na sceni. Samo godinu dana nakon toga, i dalje neovisan i bez ugovora s i jednom diskografskom kućom, Chance je objavio mixtape “Acid Rap” koji se smjestio na mnoštvo lista najcjenjenijih albuma 2013. godine i bio je skinut više od milijun puta. Na jedno od mnogih pitanja zašto ne želi suradivati s diskografskim kućama, magazinu Rolling Stone izjavio je: “To je ionako industrija koja izumire stoga nema razloga za to.” Mixtape ‘Colour Book’ donosi zvjezdana gostovanja Kanye Westa, Lila Waynea i Justina Biebera, a smjestila je ovog repera, kojeg nazivaju jednim od najkreativnijih i najhrabrijih izvođača današnjice, na treće mjesto najboljih albuma godine prema odabiru redakcije magazina Billboard.
- Kanye West – The Life of Pablo
U govoru tijekom snimanja Mastertapes za BBC Radio 4, Paul McCartney je izjavio da je Kanye West “monstrum” i “luđak koji ga nadahnjuje fantastičnim idejama”. Opisujući njihov zajednički rad, bivši Beatle je izjavio: “Kada sam dobio natrag pjesmu “All Day” koju sam mu poslao, shvatio sam da je on uzeo moju melodiju i napravio od nje ozbiljno urbanu stvar. To je posebno smiješno, jer je u tekstu jako puno upotrebljavao riječ ‘nigga’.” Za Kanyeu je, pak, ovo bila možda i najturbulentnija godina u životu. Podupirao je Trumpa na izborima za predsjednika Sjedinjenih Država i objavio album nakon dugog čekanja promovirajući ga na spektakularan način u kinu uz modnu reviju. Nije se skidao sa žutih stranica zbog svojega zvjezdanog braka sa Kim Kardashian, a potkraj godine završio je i u bolnici zbog psihičkih problema. No, ovaj je vizionar, kako mu tepaju, doveo svoj album ‘The Life Of Pablo’ do drugog mjesta liste najboljih prošlogodišnjih albuma po izboru magazina Billboard.
1. Beyoncé – Lemonade
Kada je Beyonce još jednom tiho i nenajavljeno objavila svoj vizualni album na HBO-u, svijet je ostao u šoku. Najviše se govorilo o Becky s dobrom kosom i je li ovo uistinu album o Jay Z-jevoj nevjeri ili samo marketinški trik. Kako bilo, umjetnica je isporučila možda i najslojevitiji materijal dosada ne štedeći nikoga, pa ni američku policiju. Prožet političkim porukama i osobnim previranjima, ‘Lemonade’ album koji je zaista bilo lako i ugodno piti. I ne samo to, Beyonce je u veljači svojim gostujućim nastupom na Super Bowlu oduševila sve, a The Guardian je nedavno dao četiri zvijezdice njezinoj koncertnoj turneji uz tvrdnju da je pjevačica trenutno najutjecajniji ženski izvođač na svijetu.
“Ovaj prijelaz od dobre i bojažljive djevojke do radikalne dive je fascinantan i značajan. Teške teme u koje je uložila vrijeme – spol i rasa – nisu prazna politička poza kojom eksperimentira ili revolucionarni barjak koji navlači za večer”, ističu mediji. “Lemonade je istovremeno šesti studijski album Beyonce koji se našao na prvom emjestu liste Billboardov 200. Štoviše, Beyonce se sa svih svojih šest albuma našla na prvome mjestu što je čini jedinom glazbenicom kojoj je uspjelo doći na prvo mjesto sa svim albumima. Zato Beyonce i jest na vrhu liste najboljih albuma za 2016. godinu prema odabiru redakcije magazina Billboard.